AJAX nedir?

AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) web ortamında veri alışverişinin bölünerek yapılabildiği tekniğin adıdır. Web ortamında ki veri akışında kullanıcı tarafından en çok önemsenen konu hızdır. Eğer bir kullanıcı ekranına bir sayfa dolusu veri gönderildi ise, daha sonra içerikte ki minik bir alanı değiştirmek için, tüm sayfa dolusu veriyi göndermek zaman kaybı oluşturmaktaydı. Ajax bu sorunun ortadan kaldırılması için geliştirildi ve sadece ilgili hücrede ki verileri sunucu ile iletişim kurarak güncellemektedir.

Asynchronous JavaScript And XML kelime olarak Eş zamansız Java Script ve XML dosyaları anlamını taşır. Ajax HTML,CSS,DOM,JavaScript XML,XML/HttpRequest gibi bileşenlerle ortak çalışmaktadır. Ajax bir programlama dili değil bir yöntemin adıdır.

Ajax her türlü web siteleri, intranet ve responsive mobil web sitelerinde çalışabilen, tarayıcılar tarafından desteklenen bir teknolojidir. Tarayıcılar zaten JavaScript ve XML dillerini kendi içinde desteklemektedirler. Bununla birlikte XMLHTTPRequest nesnesi ile birlikte kullanılarak sadece form içinde ki bir nesne datasının güncellenmesi sağlanabilmektedir. Bu da web işlemleri, data aktarımlarında çok iyi bir hız sağlamakta, web / intranet sistemlerinin performaslarını artırmaktadır.

Örneğin üst üste bulunan 2 açılır kutudan üstte ki açılır kutu tıklanarak şehir adı seçildiğinde tüm sayfa güncellenmeden veri tabanında ki ilçeler tablosuna bağlanarak veri çekmek ve sadece ilçeler açılır kutusunu güncelleyerek, seçilen şehre ait ilçeleri altta ki kutucuğa getirmek için Ajax en iyi yöntemdir. Bunun gibi hücresel yenileme işlemlerinde AJAX hız açısından büyük avantaj sağlar.

AJAX’ın adının çok sık anılmama nedeni ise, iskelet teknoloji olarak yerleşmiş olmasından kaynaklanır. Ajax iskeleti üzerine bir çok frameworkler oluşmuş ve bu frameworkler kullanılmaktadır.

Leave a Reply